Antoni Rachwalski   Wielki patriota. Człowiek renesansu.

W pamięci ludzi, którzy go znali był przede wszystkim człowiekiem o wyjątkowych kompetencjach, stawiającym na skuteczność w działaniu. Jednocześnie optymistycznym, dający fantastyczne poczucie bezpieczeństwa. Człowiekiem, do którego zawsze można było przyjść z problemem lub po dobrą rade i pomoc, której nigdy nie odmawiał.

Postać wyjątkowa pod wieloma względami. Człowiek renesansu. Uzdolniony artystycznie, malarsko, wokalnie, organizacyjnie, rozumiejący potrzeby innych w społeczeństwie, inspirator do rozwoju i doskonalenia, fantastyczny pedagog (wieloletni dyrektor szkół, gimnazjów, Inspektor Oświaty), bohater wojenny odznaczony (poniżej) za odwagę i wyjątkowy duch patriotyczny.

Od 17 roku życia żołnierz, wcielony do armii gen Andersa, walczący pod Motne Casiono, w Tobruku, Jerozolimie, Palestynie. Odpowiedzialny na łączność z pierwszej linii frontu. Oprócz klasycznego ekwipunku dźwigał przez długie lata wojny radiostacje, która uratowała mu życie.

Mąż Ewy,  ojciec 4 córek: Jagody, Dany, Ludmiły i Halinki, dziadek: Mirka, Marcina, Ani, Marka i Asi, pradziadek: Julki i Antka.

Odznaczony przez:

Odznaczony: